Sri Lanka Urlop

Polecamy: Popularne hotele na releksujące wakacje w: Sri Lanka

Kiedy słońce chyli się ku zachodowi, oświetlając krwawą poświatą morskie fale, życie na Sri Lance spowalnia. Nawet tubylcy zwalniają tempo i podziwiają niezwykłe kolory nieba.
Ten piękny kraj położony na wsypie Cejlon, na Oceanie Indyjskim zdumiewa swym bogactwem i różnorodnością. Sri Lanka poza wspaniałymi, piaszczystymi plażami, bujną, tropikalną roślinnością i aromatyczną herbatą ma do zaoferowania barwną kulturę, historyczne miasta, starożytne świątynie, oryginalne, kolonialne budynki i inne zabytki historii powstałe na przestrzeni tysięcy lat. Sri Lanka słynie również z gościnności jej mieszkańców, którzy każdego turystę uraczą swoim uśmiechem i optymizmem. Jednak Sri Lanka to przede wszytkim stolica ajurwedy, czyli najstarszego na świecie systemu medycznego i filozoficznego, oddziaływującego zarówno na duszę, umysł i ciało.

Daty i fakty

Oficjalna nazwa: śrī laṃkā/ ilaṅkai (Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki)
Położenie: Południowa Azja, wyspa położona na południe od Indii, na Oceanie Indyjskim
Powierzchnia: 65.610 km²
Stolica: oficjalna: Sri Dźajawardanapura Kotte, nieoficjalna: Colombo
Liczba ludności: 20,7 mln
Grupy religijne i etniczne: 70,1% buddyzm, 8% islam, 7% hinduizm, 6% chrześcijaństwo / 73% Syngalezi, 18% Tamilowie, 7% Maurowie
Język: sinhala (język urzędowy), tamilski (język urzędowy), angielski
Geografia: kraj nizinny, w środkowo-południowej części znajduje się prekambryjski masyw górski, najwyższy szczyt: Pidurutalagala (2524m)
Strefa czasowa: czas indyjski standardowy (UTC + 05:30)
Ustrój polityczny i gospodarka: Unitarna republika prezydencka z porządkiem parlamentarno-demokratycznym, PKB: 69,2 mld EUR (2015)
Waluta: Rupia lankijska

Przyjazd i wyjazd

Na Sri Lankę najłatwiej dostać się samolotem. Podróż drogą morską możliwa jest tylko z południa Indii.
Czas lotu: od ok. 12h 30min do 24h (lot z przesiadką)
Wiza: Aby uzyskać aktualne informacje na takie tematy,jak wizy, bezpieczeństwo podróży i zdrowie, należy skontaktować się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, ambasadami lub konsulatami swojego miejsca podróży. Tam zawsze otrzymasz najnowsze informacje.
Szczepienia: Nie ma obowiązku szczepień ochronnych, ale zalecane jest zaszczepienie się przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi.
Infrastruktura: Komunikacja miejska i dalekodystansowa róźni się od tej europejskiej. Tuk-tuki, zmotoryzowane pojazdy trójkołowe, są najlepsze na krótkie dystanse i przemieszczanie sie po mieście. Na większych odległościach poleca się pociągi lub autobusy, które jednak nie osiągają zbyt dużych prędkości.

Klimat i najlepszy okres na podróż

Sri Lanka znajduje się w obszarze klimatu zwrotnikowego monsunowego oraz równikowego wilgotnego na południu.
Średnia temperatura zimą: 27°C (w lutym temperatura spada do 23°C)
Średnia temperatura latem: 28°C (w kwietniu maksymalna temperatura osiąga ok. 32°C)
Temperatura wody: max. 29°C w czerwcu
Najlepszy czas na podróż na północny wschód Sri Lanki to okres od kwietnia do września, natomiast południowy zachod najlepiej zwiedzać od października do maja.

Najładniejsze rejony na wypoczynek

Część centralna - plantacje herbaty i wodospady
Zachodnie Wybrzeże – plaże, palmy i stolica: Kolombo
Południowe wybrzeże - szczupaki i opuszczone wioski

Dni wolne i święta

Nowy Rok (1 stycznia), Tamilskie Święto Dziękczynienia (14 stycznia), Święto Narodowe (4 lutego), Mahashivratri (24 lutego), Sinhala i Tamilski Nowy Rok (12 kwietnia), Wielki Piątek (14 kwietnia), Święto Pracy (1 maja), Vesakh (10 maja), Festiwal Światła (18 października), urodziny Proroka Mahometa (1 grudnia), Boże Narodzenie (25 grudnia)

Co robić a czego nie

Należy
• spróbować gry w krykiet – krykiet to narodowy sport Sri Lanki. Będąc tam nie można zatem nie spróbować czy chociażby udać się na rozgrywki
• dostosowywać ubiór do okoliczności – w miejscach kultu religijnego należy zakrywać ramiona i nogi, przed wejściem do miejsc kultu lub czyjegoś domu należy zdjąć buty
• używać prawej ręki – ponieważ lewa ręka na Sri Lance uważana jest za nieczystą, należy witać się, wymieniać przedmioty i wskazywać rzeczy tylko prawą ręką
• wyposażyć się w środek odstraszający komary – malaria i denga występują powszechnie na Sri Lance i mogą uaktywnić się nawet po powrocie. Szczególnie wieczorem i nocą należy zatem nosić lekkie ubrania z długim rękawem, używać środków odstraszających komary, a nocą spać pod moskitierą

Nie należy
• nie okazywać szacunku religijnego – w miejscach kultu należy zawsze zachowywać się z powagą. Portrety Buddy nie powinny być stawiane na podłodze
• się obrażać – mieszkańcy Sri Lanki są dość otwarci i ciekawi świata. Pytania o wiek, stan cywilny, liczbę dzieci czy wyznanie powinny być traktowane jako oznaka zainteresowania.

Porady odnośnie urlopu

Czy można pić wodę z kranu? Woda z kranu na Sri Lance nie jest zdatna do picia. Zawsze należy używać wody butelkowanej lub przegotowanej.
Czy potrzebny jest adapter gniazdka? Na Sri Lance nie występują takie same gniazdka, jak w Europie, potrzebna jest zatem przejściówka.
A co z opieką medyczną? Na obszarach miejskich opieka medyczna uważana jest za dobrą. Poleca się wykupienie podróżnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Porady i wyprawy w nieznane

Szczyt Adama
Sri Pada, zwany również Szczytem Adama jest świętą górą położoną na południowym zachodzie kraju i jest celem pielgrzymek dla czterech religii: buddyzmu, hinduizmu, judaizmu i chrześcijaństwa. Na szczycie góry, na wysokości 2242 metrów n.p.m. znajduje się świątynia, gdzie zgodnie z legendą odcisk swojej stopy zostawił biblijny Adam, lub sam Budda czy Sziwa (zależy od religii). Mimo nieregularnego kształtu, o wschodzie słońca góra rzuca cień w kształcie idealnego trójkąta i jest oczywiście świętym miejscem dla mieszkańców wyspy. Szczyt Adama to także popularny szklak trekkingowy. Wielu turystów udaje się tam, aby podziwiać wschód słońca.

Pinnawela – Sierociniec dla słoni
Pinnawela jest małą osadą, w której już od ponad 30 lat znajduje się sierociniec dla słoni. W sierocińcu mieszka około 70-100 słoni, które z różnych powodów nie mogą poradzić sobie samodzielnie na wolności. Wśród słoni można spacerować, można również je dotykać i karmić. Jednak największą atrakcją jest obserwowanie ich podczas kąpieli w rzece.

Dambulla
Dambulla, to kompleks ponad 80 jaskiń wykutych w gigantycznej, samotnie stojącej skale o obwodzie o długości 1,5 kilometra i wysokiej na 160 metrów. W pięciu największych grotach stworzono buddyjskie świątynie i umieszczono w nich setki posągów Buddy. Największym z nich jest 15-metrowy posąg umierającego Buddy. Ściany i sufit ozdobione są malowniczymi freskami i płaskorzeźbami. Świątynie powstały ponad 2000 lat temu i od tego czasu nieustannie przyciągają tłumy pielgrzymów.
W pobliżu znajduje się twierdza skalna Sigiriya, zwana Lwią Skałą, która równeiż dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Kolombo
Znajdujące się na zachodnim wybrzeżu Kolombo jest największym miastem Sri Lanki z populacją liczącą ponad pół miliona mieszkańców. To tętniące życiem, pełne chaosu miasto o bogatej historii jest pełne starych kolonialnych budynków, buddyjskich świątyń i zielonych parków. Niezwykłym przeżyciem będzie wizyta na jednym z kolorowych bazarów, a ci szukający odpoczynku mogą udać się na długą, piaszczystą plażę. W Kolombo znajduje się zatem wszystko czego do szczęścia potrzeba.

SpaDreams nie bierze odpowiedzialności za poprawność, kompletność oraz aktualność przedstawionych treści.