Relacja z podróży – poznaj ajurwedę na Sri Lance w czasach Koronawirusa.

Claudia Wagner, jedna z osób zarządzających Fit Reisen, właśnie wróciła ze Sri Lanki i przekazuje ekscytujące wrażenia na temat aktualnych możliwości podróżowania. Podczas swojego dwutygodniowego pobytu odwiedziła kilka hoteli, a my dowiadujemy się, jak obecnie wygląda urlop na tropikalnej wyspie i dlaczego kuracja ajurwedyjska jest w tym momencie szczególnie wskazana.

Droga Claudio, dziękuję za poświęcenie czasu na dzisiejszy wywiad. Byłaś tam już po otwarciu Sri Lanki pod koniec stycznia, więc teraz po raz drugi, jak się czułaś tym razem?

Podobnie jak w styczniu, mogę nadal chwalić środki higieny stosowane na Sri Lance i jestem bardzo entuzjastycznie nastawiona. Krótko po ponownym otwarciu byłem tam z małą grupą podróżników, w tym z dziennikarką podróżniczą Nathalie Gütermann.

W ciągu lata stało się jasne, że ta specjalnie opracowana koncepcja “Safe and Travel” jest właściwym podejściem do ożywienia turystyki w kraju. Podczas pobytu czujemy się bezpiecznie i pod dobrą opieką.

Wspomniała już Pani o koncepcji bezpiecznego podróżowania w tym kraju. Na czym opiera się ta koncepcja, opracowana przez Sri Lanka Tourism Authority?

Przede wszystkim goście powinni czuć się bezpiecznie i czerpać przyjemność ze spędzania wakacji na Sri Lance. Należy zadbać o relaks.

Cieszymy się, że wiele z naszych partnerskich hoteli Ayurveda zostało otwartych i uzyskało certyfikaty hoteli poziomu 1.

W ramach tej koncepcji hotele mogą ubiegać się o określone certyfikaty. Rozróżnia się przede wszystkim hotele “Level 1” i “other certified”. Hotele “Level 1” mogą przyjmować tylko gości zagranicznych. Personel musi również przestrzegać surowych przepisów. Obejmuje to regularne badania, a personel mieszka na terenie hotelu. Kolejnym aspektem koncepcji Safe Travel jest ochrona miejscowej ludności przed zakażeniami ze strony turystów.

Sri Lanka rozróżnia również podróżnych zaszczepionych i niezaszczepionych. Jakie zasady obowiązują dla gości w pełni zaszczepionych?

Każdy gość, niezależnie od stanu szczepień, musi przed wjazdem ubiegać się o wizę i podczas odprawy na lotnisku przedstawić negatywny wynik testu z kraju pochodzenia. Należy pamiętać, że wynik testu musi być w języku angielskim. Dla zaszczepionych gości to tyle, jeśli chodzi o wymagania. Zarówno “other certified”, “Level 1” jak i inne hotele mogą być przez nich rezerwowane. W zależności od hotelu może być konieczne, aby osoby zaszczepione poddały się badaniu na miejscu; nasi eksperci ds. podróży poinformują o tym gości w momencie dokonywania rezerwacji. Leczenie ajurwedyjskie dla już zaszczepionych gości rozpoczyna się zazwyczaj szybko po zameldowaniu, ponieważ nie trzeba czekać na dalsze wyniki badań.

Słyszeliśmy, że są jakieś dodatkowe wymagania dla nieszczepionych gości?

Osoby niezaszczepione mogą zarezerwować pobyt w hotelu “Level 1”. Bezpośrednio po przybyciu na Sri Lankę przeprowadza się kolejny test PCR. Jeśli wynik jest negatywny, wtedy można rozpocząć kurację Ayurveda. W 12 dniu przeprowadza się kolejny test. Te dodatkowe badania PCR są rezerwowane bezpośrednio przy rezerwacji wyjazdu.

Jak możemy sobie wyobrazić typowy dzień w hotelu “Level 1” na miejscu? Czy musisz siedzieć cały czas w pokoju hotelowym, czy może masz możliwość zwiedzania terenu?

Teren hotelu “Level 1” tworzy tzw. elastyczną bio-bańkę, w której można się swobodnie poruszać. Można chodzić do restauracji, na basen itp. W ramach tej bańki możliwe są również wycieczki do wybranych zabytków. Dla gości hoteli “Level 1” przygotowano specjalnych kierowców, którzy dowiozą Państwa do atrakcji. Przy okazji, Bio Bubble w hotelach Poziomu 1 obowiązuje wszystkich gości, niezależnie od ich statusu szczepień.

Czy można iść na plażę jako gość hotelu “Level 1”?

Plaże na Sri Lance są zazwyczaj otwarte dla publiczności, więc goście mogą spotkać tam miejscowych. W tym miejscu w grę wchodzi ochrona miejscowej ludności, o której mowa w koncepcji bezpiecznego podróżowania, dlatego też pomijane są wizyty na plaży dla gości w ośrodkach “Level 1”. W końcu w pierwszych tygodniach po przyjeździe należy unikać kontaktu z mieszkańcami poza hotelem. Ale to nie ma znaczenia, niektóre ośrodki Ayurveda “Level 1” posiadają piękne, przestronne ogrody, w których można się zrelaksować w przerwach między zabiegami lub podziwiać wspaniałe widoki.

Co się stanie, jeśli jeden z wyników testu na miejscu będzie pozytywny lub jeśli poczujesz się źle?

Nawet jeśli jest mało prawdopodobne, że ktoś zostanie poddany badaniu na miejscu z wynikiem pozytywnym, biorąc pod uwagę podjęte środki ostrożności, aspekt ten został uwzględniony w koncepcji “Bezpiecznej podróży”. Z tego powodu każdy gość, zarówno zaszczepiony, jak i niezaszczepiony, musi wykupić polisę ubezpieczeniową, która w razie choroby obejmuje kwarantannę i w razie potrzeby hospitalizację w prywatnych szpitalach. Dla gości, którzy przeszli pozytywną kwarantannę, przygotowano specjalne hotele. W przypadku cięższych przypadków goście są przewożeni do prywatnych szpitali, które są wyposażone w najnowszą technologię medyczną. Koszty pokrywane są z ubezpieczenia Covid.

Z Twojego dotychczasowego raportu wynika, że Ajurweda i Sri Lanka obecnie bardzo dobrze do siebie pasują. Jakie są zalety i co jest szczególnego w kuracji Ayurveda w tym miejscu? Czy może Pani przybliżyć naszym czytelnikom kilka kwestii?

Po ostatnim roku wiele osób jeszcze bardziej koncentruje się na własnym zdrowiu. Wspieranie własnego systemu odpornościowego, aktywne robienie czegoś dobrego dla ciała – to wszystko są aspekty, które są podejmowane przez Ayurvedę. Autentyczna Ayurveda polega na przywróceniu równowagi ciała i umysłu. Dobre samopoczucie zwykle szybko się poprawia, również dzięki klimatowi. Szczególnie w naszym ponurym, zimowym okresie, kuracja ajurwedyjska na Sri Lance jest idealnym rozwiązaniem, jeśli chcesz odciąć się od stresu dnia codziennego i naprawdę się zrelaksować.

W kurortach poznaje się wielu podobnie myślących ludzi i od razu nawiązuje się z nimi kontakt. Dochodzi do miłych rozmów i często do długotrwałych przyjaźni. Ośrodki Ayurveda są więc idealne również dla osób podróżujących samotnie.

A jak zazwyczaj przebiega kuracja ajurwedyjska?A jak zazwyczaj przebiega kuracja ajurwedyjska?

Przed rozpoczęciem pierwszych zabiegów, każdy gość odbywa indywidualną konsultację z lekarzem ajurwedyjskim na miejscu. Podczas tej rozmowy poruszane są wszelkie zagadnienia związane z wrażliwością i ewentualnymi chorobami. Wyjaśniane są również cele własne. Ta pierwsza konsultacja stanowi podstawę planu leczenia, ponieważ nie każda terapia ajurwedyjska jest właściwa dla każdego gościa.

Typowy dzień w spa zaczyna się od jogi, po której następują poszczególne zabiegi. Zdrowe ajurwedyjskie posiłki dopasowane do typu ciała są naturalnie tak samo częścią dnia jak przerwy na odpoczynek, wykłady czy pokazy gotowania.

Tak więc jesteś bardzo zajęty przez cały dzień i niekoniecznie musisz opuszczać hotel – więc pobyt w Bio Bubble w hotelu “Level 1” bardzo dobrze pasuje.

Istnieją różne kuracje ajurwedyjskie, jak mogę się dowiedzieć, która z nich najbardziej mi odpowiada?

Większość kuracji różni się pod względem intensywności i liczby zabiegów. Nasi eksperci ds. podróży służą radą i wspólnie z podróżnym znajdą ofertę Ayurvedy, która będzie odpowiadała indywidualnym życzeniom i wymaganiom. Kiedy już znajdziecie leczenie, razem znajdziecie też odpowiedni hotel. Oferta jest bardzo szeroka – od prostych, klasycznych hoteli Ayurveda po 5-gwiazdkowe kurorty, od tradycyjnej po nowoczesną architekturę – każdy znajdzie tu hotel na swój gust.

Dziękuję, Claudia, że podzieliłaś się z nami swoim doświadczeniem.

Czy są Państwo zainteresowani kuracją Ayurveda na Sri Lance? Więcej informacji o ajurwedzie na Sri Lance znajdziesz tutaj.

Ypsylon Resort
Sri Lanka – Wybrzeże Zachodnie Sri Lanka – Beruwela
Klasyczna kuracja ajurwedyjska - przeciwko stresowi
7 Nocy, pokój dwuosobowy, pełne wyżywienie
Lanka Princess Ayurveda Hotel
Sri Lanka – Wybrzeże Zachodnie Sri Lanka – Beruwela
Ajurweda Wellness & Beauty
11 Nocy, pokój dwuosobowy, All-Inclusive
Surya Lanka Ayurveda Beach Resort
Sri Lanka – Wybrzeże Południowe Sri Lanki – Matara-Tallala
Kuracja ajurwedyjska Panchakarma Intensywna
7 Nocy, pokój dwuosobowy, pełne wyżywienie
Siddhalepa Ayurveda Health Resort
Sri Lanka – Wybrzeże Zachodnie Sri Lanka – Wadduwa
Klas. kuracja ajurwedyjska (1 os.) + osoba towarzysząca bez kuracji
6 Nocy, pokój dwuosobowy, pełne wyżywienie
SpaDreamsPL Instagram
Mapa sytuacyjna