ból pleców

Bóle pleców chorobą cywilizacyjną – co pomaga?

Bóle kręgosłupa

Ponad trzy czwarte wszystkich Polaków cierpi z powodu bólu pleców – problem ten nie dotyczy jedynie osób starszych. Długie godziny spędzane codziennie w pozycji siedzącej, czy to w szkole, czy na uniwersytecie lub podczas pracy, a także podczas jazdy samochodem, są powodem występowania schorzeń kręgosłupa u coraz to młodszych osób. Jednak dzięki odpowiedniej kuracji dolegliwości można w krótkim czasie znacznie złagodzić.

Aktywność ruchowa w walce z bólem pleców

Aktywność przeciw bólom placów

Jedną z najczęstszych przyczyn występowania bólów oraz uczucia napięcia w okolicy pleców jest brak ruchu oraz duże obciążenie. Należy pamiętać o tym, że pomimo, że pozycja siedząca jest wygodna i daje nam wyjatkowe poczucie komfortu, jest jednocześnie dużym obciążeniem dla dysków oraz dla całego kręgosłupa. Niektóre mięśnie są przeciążone, niektóre są zbyt rzadko używane i w rezultacie krążenie zostaje utrudnione. Dlatego też aktywność ruchowa odgrywa decydującą rolę, jeżeli chodzi o zapobieganie oraz o walkę z bólem kręgosłupa. Nie ma potrzeby zostania sportowcem wyczynowym – już częstsze wstawanie od biurka powinno przynieść porządane rezultaty. Przejście paru kroków po biurze pomaga rozciągnąc i wydłużyć kręgosłup. Lecz oczywiście największą ulgę kręgosłupowi przynosi podjęcie regularnej aktywności fizycznej. Zamienienie samochodu na rower, joga, pływanie, spacery lub kurs w klubie fitness są niewielkimi zmianami wprowadzanymi do codziennego trybu życia, a potrafią zdziałać cuda dla zmęczonego kregosłupa. Dodatkowo sport jest ważnym faktorem, pomagającym zwalczać stres, który również może być przyczyną występowania bólów pleców. Niezależnie od tego czy to presja czasu, czy też obciążenie psychiczne, nieumiejętność odcięcia się od stresowych sytuacji może prowadzić do bolesnych napięć mięśniowych.

Dwie do trzech godzin sportu tygodniowo powinno wystarczyć, by znacznie polepszyć stan Twojego kręgosłupa.

Profesjonalna pomoc w walce z bólem pleców

Osoby cierpiące z powodu ostrego bólu pleców mogą wypróbować inne sposoby walki z tą nieprzyjemną dolegliwością. Mokry ręcznik w kombinacji z butelką ciepłej wody lub plaster rozgrzewający przyklejany na obolałe miejsce, pomaga pobudzić krążenie oraz odprężyć mięśnie. Również naprzemiennie stosowane ciepłe oraz zimne zabiegi mogą przynieść ulgę. Dodatkowo terapię powinno uzupełnić się odpowiednio dobraną formą aktywności ruchowej. Pozostanie bez ruchu w łóżku w oczekiwaniu na poprawę może przynieść całkowicie odwrotny rezulatat i pogorszyć stan kręgosłupa oraz powodować sztywnienie mięśni. Jeżeli po wypróbowaniu wszystkich możliwych domowych metod ból kręgosłupa wciąż się utrzyje, czas na skorzystanie z porady specjalisty. Pierwsze kroki należy skierować do specjalisty otropedy.

Pomoc w bólu pleców

Lekarz powinien być w stanie zdiagnozować przyczynę doskwierającego problemu oraz pomóc w dobraniu odpowiedniej terapii. Lekkie środki przeciwbólowe, fizjoterapia oraz masaże są najczęściej wybieranymi rozwiązaniami. Polecane są również kuracje na plecy oraz pobyty w ośrodkach spa i wellness oferujących odpowiednie zestawy zabiegów – wiele z hoteli znajdujących się w ofercie SpaDreams jest dobrym wyborem na tego rodzaju urlop. Jest to najlepsze rozwiązanie dla tych,  którym ciężko jest znaleźć czas na zabiegi w chaosie dnia codziennego i jest to dodatkowo wspaniała okazja by połączyć relaks z pożytecznie spędzonym czasem.

Godne polecenia środki oraz ćwiczenia

Przy nawracającym bólu pleców warto sięgnąć po dodatkowe środki pomocnicze oraz zasięgnąć wspomnianej już porady lekarskiej. Ortopedyczne materace oraz stelarze łóżek pomagają odciążyć kręgosłup w nocy. Pomóc może również trening na kołysce przeprowadzony pod okiem fizjoterapeuty. Warto uczęszczać również na zajęcia Szkoły Pleców, w trakcie których można się nauczyć ćwiczeń, które są pomocne w zwalczaniu problemów z kręgosłupem oraz dowiedzieć się w jaki sposób odciążyć go w życiu codziennym.

SpaDreamsPL Instagram
Mapa sytuacyjna