Spa i Wellness

Zabiegi borowinowe dla zdrowia i witalności

Borowina jest bogactwem naturalnym, które wykształciło się na poszczególnych terenach na ziemi tysiące lat temu po ustąpieniu  lodowca.  W Polsce borowina w celach leczniczych po raz pierwszy została wykorzystana w drugiej połowie XIX wieku i wtedy też nadano jej miano “czarnego złota”. Do dziś z powodzeniem jest wykorzystywana w celach leczniczych do zabiegów upiększających w licznych ośrodkach, zarówno w Polsce jak i za granicą.

Borowina to odmiana torfu, które ukształtowała się poprzez określone procesy geologiczne. Składniki, dzięki którym wykazuje ona określone działanie na nasze zdrowie oraz witalny wygląd to  głównie kwasy humusowe i kwasy fulwenowe. Kuracje przy użyciu borowiny są polecane osobom borykającym się ze schorzeniami układu ruchu, takimi jak np. reumatyzm, podczas rehabilitacji po złamaniach, zwichnięciach oraz przy obrzękach. Używa się jej często również w leczeniu schorzeń o podłożu ginekologicznym u kobiet, np. zaburzeń hormonalnych lub stanów zapalnych pochwy. Szerokie zastosowanie znalazła także w kosmetyce, w celu zwalczania cellulitu, ujędrnienia i wygładzania skóry oraz regenaracji włosów.

Zabiegi przy użyciu produktów z leczniczą borowiną można wykonać w domowym zaciszu. Różnego rodzaju kosmetyki, jak maseczki czy też sole do kąpieli, są do nabycia w wielu drogeriach. W aptekach natomiast sprzedawane są specjalne kostki torfowe, które rozpuszcza się w wodzie przed kąpielą lub specjalne plastry z warstwą leczniczego torfu do nałożenia w formie okładu na bolące miejsce.

Istnieje również możliwość wybrania się na kurację do specjalnych ośrodków, w których do zabiegów leczniczych i kometycznych używana jest borowina wydobywana w okolicy lub sprowadzana z innych miejscowości. Pod poniższymi linkami przeczytasz więcej o przykładowych ośrodkach oferujących kuracje borowinowe.

Health Spa Resort Centrální Lázne

Czechy · Czechy zachodnie · Mariańskie Łaźnie

Diune Resort

Polska · Morze Bałtyckie · Kołobrzeg

Hotel Era

Polska · Góry Izerskie · Świeradów-Zdrój

SpaDreamsPL Instagram
Mapa sytuacyjna