Ajurweda latem – 5 zalet

PL ajurweda blog

Jeśli jest coś, czego chcesz uniknąć podczas podróży do południowych Indii, to prawdopodobnie deszcz. Ponieważ podróżujący chcą uniknąć monsunów oraz uciec od mroźnych zim półkuli północnej, egzotyczne wakacje w Azji Południowej są najbardziej popularne od października do maja.

Wyjazdy do Indii, czy na Sri Lankę połączone z kuracjami Ayurvedy cieszą się największym powodzeniem w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Jednak na tego typu, odmładzające wakacje warto wybrać się także w lecie! Choć jest to pora monsunowa, to stwarza ona idealne warunki do podróży ajurwedyjskiej. Przeczytaj o zaletach wyjazdu w tym okresie!

Przede wszystkim należy wspomnieć, że pora monsumowa trwa w Indiach różnie i zależy od  konkretnego miejscach:   

Goa: czerwiec, lipiec i sierpień.

New Delhi: lipiec, sierpień i wrzesień.

Mumbaj: czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień.

Manali: lipiec i sierpień.

Kerala – region obfitujący w luksusowe ośrodki ajurwedyjskie w Indiach. Tutaj sezon monsunowy różni się nieco od innych regionów. Słoneczne dni przeplatają się z ulewnymi deszczami. W południowo-zachodniej Kerali deszczowe dni zwane Edavappathy, trwają od czerwca do października. Natomiast w północno-wschodniej Kerali deszcze zaczynają sią w październiku i mogą trwać do grudnia.

Ajurweda leaf

1. Uzdrawiająca moc deszczu

Orzeźwiające deszcze między czerwcem a wrześniem sprawiają, że ajurwedyjskie zioła lecznicze mają doskonałe warunki do wzrostu. Już najstarsze hinduskie źródła pisane dotyczące uzdrawiania wskazują, że sezon monsunowy oferuje najlepsze warunki do klasycznych zabiegów ajurwedyjskich, ponieważ można do nich używać świeżo zbieranych ziół, które w tym czasie rozkwitają najpełniej.

2. Świeże powietrze i zdrowa skóra

Deszcz podczas pory monsunowej w Indiach oczyszcza powietrze z pyłu, pozostawiając go wilgotnym i świeżym. Pomaga to w otworzeniu porów, dzięki czemu skóra staje się bardziej podatna na zabiegi oczyszczające i odmładzające. Ajurwedyjskie zabiegi odmładzające są szczególnie rozpowszechnione, w południowo-zachodniej Kerali i stanowią skuteczne metody leczenia w porze deszczowej.

3. Przyjemne temperatury dla wszystkich rodzajów dosza

Ajurweda trip

W Indiach temperatury w miesiącach od października do maja wynoszą min. 35 stopni. Pogoda może być znacznie przyjemniejsza w okresie monsunowym, kiedy to temperatury wahają się pomiędzy 27 a 30 stopni. Ciało potrzebuje mniej czasu, aby dostosować się do warunków pogodowych i łatwiej zrelaksować się przy zabiegach ajurwedyjskich. Tego typu warunki pogodowe są odpowiednie dla każdego typu dosza.

4. Relaksująca atmosfera

Ajurweda treatment

Wielu urlopowiczów decyduje się na wyjazdy do Indii i na Sri Lankę w najbardziej popularnych okresach, przez co wiele miejsc jest zatłoczonych i nie sprzyja pełnemu relaksowi i wypoczynkowi. Sezon monsunowy jest zatem najlepszym momentem, aby uciec od tłumów i cieszyć się spokojnym pobytem ajurwedyjskim. Ponadto mniejszy popyt oznacza niższe ceny i większą dostępność zakwaterowania.

5. Natura w pełnym rozkwicie

Ajurweda nature

Deszcz ma korzystny wpływ nie tylko na skórę, ale także na całą przyrodę, która w tym czasie staje się najbardziej różnorodna i wzbogacona. W sezonie monsunowym możesz więc także cieszyć się  wspaniałymi widokami kojącymi zarówno ciało jak i umysł.

Pakując się nie zapomnij więc aparatu!

Zainspirował cię ten artykuł? Zobacz nasz przewodnik ajurwedyjski i zapoznaj się z różnorodnymi destynacjami, które ci oferujemy!

 

SpaDreamsPL Instagram
Mapa sytuacyjna