Właściwości lecznicze Morza Martwego

Morze Martwe jest w istocie jeziorem bezodpływowym, położonym na granicy Jordanii i Izraela.

Ten niezwykły zbiornik wodny przyciąga co roku setki turystów, zarówno tych spragnionych leniwego wypoczynku w słonecznym klimacie, jak i mających problemy ze zdrowiem i poszukujących naturalnych metod leczniczych. Co czyni więc okolice Morza Martwego tak niezwykłymi?

Składniki mineralne

Zasilane przez rzekę Jordan Morze Martwe nie ma żadnego naturalnego odpływu, co sprawia, że zawarte w nim minerały praktycznie pozostają na stałe w jego wodach. W efekcie Morze Martwe jest jednym z najbardziej zasolonych i najbogatszych w minerały akwenem na świecie. Zasolenie jego wód sięga nawet 30% i jest dziesięciokrotnie wyższe od zasolenia Morza Śródziemnomorskiego! Wysoki stopień zasolenia czyni wodę wyjątkowo przejrzystą, ułatwia w niej pływanie (mówi się, że w Morzu Martwym nie da się zatonąć), a jednocześnie sprawia, że brak w niej praktycznie jakiekolwiek życia organicznego.

Ta jedyna w swoim rodzaju woda morska zawiera 21 różnych minerałów, wśród nich m.in. magnez, wapń, brom oraz potas. Część minerałów pochodzi pochodzi z podziemnych źródeł, z których woda wytryskuje bezpośrednio do jeziora, zachowując jednocześnie swoją temperaturę. Efektem są gorące źródła w samym Morzu Martwym, np. źródło Mazor przy Ein Gedi.

Wysoki stopień zmineralizowania sprawia, że kąpiele w tym jezioro są wręcz zbawienne dla osób z chorobami skórnymi – minerały mają bowiem działanie hipoalergiczne i łagodzące podrażnienia. Zawarte w nim siarczany przyspieszają krążenie, pozytywnie wpływając na przemianę materii i dotlenianie organizmu.

Liczne składniki mineralne zawiera również wydobywane z dna morza tzw. czarne błoto. Jest to rodzaj peloidu, czyli utworu geologicznego, który – po zmieszaniu z wodą – może być wykorzystywany do leczniczych okładów (rodzajem peloidu jest również np. wydobywana w Polsce borowina). Okład z czarnego błota działa rozgrzewająco, relaksując tym samym mięśnie, a jednocześnie polepszając ukrwienie organizmu. Z tego też powodu stosuje się je nie tylko do celów leczniczych (np. w przypadku łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry), ale również kosmetycznych. Może być ono doskonałym rozwiązaniem dla kobiet zmagających się z cellulitem.

Powietrze i słońce

Morze Martwe jest wyjątkowo nasłonecznionym miejscem – szacuje się, że roku słonecznych jest nad nim nawet 330 dni. Ponadto jest to najniżej położony na ziemi punkt – 418 m. poniżej poziomu morza. Położenie w głębokiej depresji sprawia, że ciśnienie atmosferyczne nad nim panujące jest dosyć niskie, a jednocześnie szkodliwe promieniowanie słoneczne jest filtrowane. To, w połączeniu z dość grubą warstwą ozonową nad tym miejscem, sprawia, że podczas opalania się nad nim nie ulega się poparzeniom słonecznym.

Wysoki stopień zasolenia i brak fauny oraz flory powodują z kolei, że nad Morzem Martwym prawie zupełnie brak pyłków roślin, czyniąc z niego niemal raj dla alergików. Unoszący się w powietrzu bromek z kolei wpływa kojąco na nerwy i świetnie relaksuje.

Kuracje nad Morzem Martwym

Pobyt nad Morzem Martwym połączony z odpowiednią kuracją polecany jest w przypadkach następujących dolegliwości:

  • choroby skóry: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, trądzik
  • choroby reumatyczne: ciepły, suchy klimat ma kojący wpływ na bóle reumatyczne. Kąpiele w Morzu Martwym przynoszą ulgę kręgosłupowi i stawom. Do leczenia dolegliwości stosowane są kąpiele w wodzie ze źródeł siarkowych oraz okłady z czarnego błota.
  • choroby układu oddechowego: pozbawione pyłków, suche powietrze z wysoką zawartością tlenu oraz o niskiej wilgotności wpływają dobroczynnie m.in. na astmę oraz schorzenia płuc.
  • depresja zimowa: chłodna, bezchmurna pogoda jest doskonałą alternatywą dla konwencjonalnej fototerapii.

Kuracje w Izraelu lub Jordanii

Niemieckie Centrum Medyczne w Ein Bokek w Izraelu oferuje kuracje lecznicze na choroby skóry, układu oddechowego oraz reumatyczne. W Jordanii dostępne kuracje w ZARA Medical Center w hotelu Mövenpick oraz w Dead Sea Medical Center w hotelu Dead Sea Spa Hotel – oba hotele w miejscowości Sweimeh (ok. 45 km od stolicy Jordanii – Ammanu).

Ciekawy? Odkryj nasze pasujące oferty:
Hotel Spa Lot
Izrael – Morze Martwe – Ein Bokek
Hotel Spa nad Morzem Martwym z Centrum Medycznym
Jordania – Morze Martwe – Sweimeh
Mövenpick Resort & Spa Dead Sea
Jordania – Morze Martwe – Sweimeh
David Dead Sea
Izrael – Morze Martwe – Ein Bokek
SpaDreamsPL Instagram
Mapa sytuacyjna