Spa

Ta strona jest poświęcona uzdrowiskom, które zostały stworzone po to, żeby zapewnić ci wspaniałe wczasy zdrowotne. Przeczytaj, czym jest uzdrowisko, jakie są różnice między uzdrowiskami i gdzie znaleźć najpiękniejsze uzdrowiska w Europie. Wyjaśniamy też, jak zarezerwować swoje idealne wakacje w spa!

Charakterystyka i cechy charakterystyczne uzdrowisk

Istnieją różne rodzaje uzdrowisk i w każdym kraju na świecie istnieją również zawsze bardzo szczegółowe przepisy, które określają dokładnie, kiedy dane miejsce jest uzdrowiskiem, a więc nadaje się na urlop zdrowotny. Tylko wtedy, gdy dana gmina uzyska odpowiedni predykat, może nazywać się "uzdrowiskiem" lub "spa". W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że uzdrowisko istnieje zazwyczaj tam, gdzie występują następujące 4 punkty:

  1. Występowanie naturalnego środka leczniczego (np. naturalnej wody termalnej lub mineralnego błota leczniczego),
  2. szczególnie prozdrowotny klimat lokalny (np. szczególnie czyste powietrze bez spalin lub szczególnie słona morska bryza),
  3. Lokalne przedsiębiorstwa uzdrowiskowe opracowały specjalne terapie w leczeniu chorób (np. hotele uzdrowiskowe)
  4. Do powyższych punktów dochodzi szczególnie relaksujące otoczenie (np. parki uzdrowiskowe, architektura, przyroda lub wyciszone ruchem centra miast).

Różne rodzaje uzdrowisk

Jeśli spojrzysz wstecz w historii, zawsze znajdziesz uzdrowiska. Już Rzymianie wykorzystywali źródła mineralne i termalne do celów terapeutycznych i leczniczych. Dbanie o zdrowie było "w modzie" w każdej epoce i ci, którzy mogli sobie na to pozwolić, od czasu do czasu udawali się do jednego z tych specjalnych miejsc, aby zadbać o siebie. Jeśli spojrzeć na mapę Europy, to do dziś w wielu nazwach miejscowości można dostrzec tradycję spa. Angielskie "bath", francuskie "les-bains" czy niemieckie "Bad" wskazują na tradycję uzdrowiskową.

Uzdrowiska termalne, uzdrowiska mineralne lub miejsca z działalnością uzdrowiskową

Gorące źródło

W tych uzdrowiskach, jak sama nazwa wskazuje, wszystko kręci się wokół wody. Jest tam woda mineralna lub termalna, która jest wykorzystywana do celów leczniczych. Woda pochodzi zazwyczaj z naturalnych źródeł leczniczych bezpośrednio na miejscu, czasami z setek różnych źródeł, które mogą mieć różne działanie. Woda termalna lub mineralna może być oczywiście gorąca, ale także zimna. Stosuje się ją zazwyczaj zewnętrznie, na przykład poprzez kąpiele lub odlewy. W zależności od wody można ją jednak stosować także wewnętrznie, na przykład jako lekarstwo do picia. Jak dokładnie stosuje się wodę, zależy od odpowiedniego składu źródła leczniczego. Z tego wynika potem również zalecenie, na jaką kurację najlepiej udać się do którego uzdrowiska.

Pierwotne wskazania: choroby nowotworowe, napięcie mięśni, choroby stawów (artroza, osteoporoza, podagra), choroby przewodu pokarmowego, choroby układu oddechowego, stres.

Lecznicze uzdrowiska klimatyczne

Góry

W uzdrowisku chodzi o lokalny bioklimat. Ma to szczególne działanie terapeutyczne, które jest wykorzystywane do promowania zdrowia.

Często koncentruje się tutaj na powietrzu i jego jakości. Największym rozróżnieniem klimatycznych uzdrowisk jest klimat drażniący i klimat łagodny.

Regiony drażniące to najczęściej uzdrowiska nad morzem, takie jak Morze Bałtyckie, Morze Północne, wybrzeże Atlantyku, ale także regiony takie jak Morze Martwe. Oprócz wybrzeża, klimaty pobudzające można znaleźć również w wysokich górach - często powyżej 1500 m.

Pomiędzy morzem a wysokimi górami, najczęściej na wysokościach od 300 do 1000 m, znajdziemy tzw. klimat łagodny. Podczas gdy typ klimatu stymulującego służy pobudzeniu metabolizmu i witalności organizmu, klimat łagodny ze swoją zrównoważoną temperaturą i równomierną wilgotnością działa uspokajająco.

Pierwotne wskazania:Choroby układu oddechowego

Lotnicze uzdrowiska

Oprócz klimatycznych uzdrowisk istnieją również "proste uzdrowiska klimatyczne". W tym przewodniku zajmiemy się nimi tylko pobieżnie, gdyż uzdrowiska klimatyczne z reguły nie oferują kuracji medycznych. Skupiają się tu raczej na turystyce w pięknym otoczeniu i dobrym powietrzu. Dlatego, choć klimatyczne uzdrowiska są z pewnością warte miłej wycieczki, to zazwyczaj nie nadają się do konkretnego leczenia problemów zdrowotnych.

Pierwsze wskazania: Zwiększenie samopoczucia & powrót do zdrowia

Kurorty nadmorskie, uzdrowiska nadmorskie lub ośrodki talasoterapii

Thalassoterapia

W tym przypadku również można się tego domyślić już po nazwie. Nadmorskie kurorty są oczywiście nad morzem! Uzdrowiska te wykorzystują naturalne środki lecznicze morza, takie jak solna woda, piasek, algi i świeże słone morskie powietrze - ale także słońce.

Oprócz turystyki kąpielowej w klasycznych kurortach nadmorskich, przedsiębiorstwa uzdrowiskowe z ośrodkami talasoterapii specjalizują się we wszelkiego rodzaju terapiach wykorzystujących świeże środki lecznicze morza.

Oprócz kąpieli istnieją również specjalne kursy talasoterapii, prysznice z wodą morską, hydromasaże i wiele innych ekscytujących zabiegów do odkrycia.

Pierwotne wskazania: choroby skóry, takie jak neurodermia i łuszczyca, reumatyzm i dolegliwości kręgosłupa, stres

Uzdrowiska i kąpiele błotne

Uzdrowisko błotne

Naturalne występowanie borowiny, torfu lub błota leczniczego, takiego jak włoskie fango, charakteryzuje kąpiele borowinowe i fangothermy. Błoto kłujące jest często stosowane jako środek leczniczy w postaci ciepłych kąpieli ciała (ok. 39°C) - z pewnością widzieliście już odpowiednie zdjęcia w tym zakresie.

termiczne błoto lecznicze fango stosuje się zwykle bardziej miejscowo w postaci pakietu fango i nakłada się go na plecy lub inne części ciała. W przypadku fango działa zarówno temperatura, jak i skład mineralny samego błota leczniczego. Przy okazji: Fango nie musi być koniecznie stosowane na ciepło, w razie potrzeby istnieją również okłady z zimnym błotem leczniczym. Oprócz Włoch i Węgier, bardzo znane jest również błoto lecznicze nad Morzem Martwym.

Pierwotne wskazania: bóle stawów i bezruch, po wypadkach i operacjach, dolegliwości kobiece, stres

Uzdrowiska Kneippa

Kneipp spa

Uzdrowiska Kneippa i Kneipp często zaliczane są do kategorii zwykłych uzdrowisk. W centrum terapii Kneippa znajdują się zastosowania z dziedziny leczenia wodą lub hydroterapii. Tutaj często stosowane są tzw. kąpiele naprzemienne z ciepłą i zimną wodą. Oprócz terapii wodnej nowoczesne nauki Kneippa obracają się również wokół ćwiczeń i odżywiania. Centralnym czynnikiem jest wzmocnienie systemu odpornościowego. Ponieważ Sebastian Kneipp był Niemcem, większość uzdrowisk Kneippa znajduje się w Niemczech. Jednak ze względu na znane na całym świecie suplementy do kąpieli Kneippa, coraz więcej turystów ciągnie do uzdrowisk Kneippa, aby lepiej poznać tę terapię.

Pierwotne wskazania: choroby układu krążenia, przewlekłe zapalenie oskrzeli, bóle ramion i pleców, choroby metaboliczne, nerwowe lub przewlekłe zapalenie żołądka, artroza

Najpiękniejsze uzdrowiska w Europie

Czy chciałbyś jeszcze lepiej poznać najpiękniejsze uzdrowiska w Europie? Pozwól sobie na inspirację na naszych stronach poświęconych poszczególnym krajom i odkryj ofertę spa, która najbardziej Ci odpowiada.

FAQ na temat uzdrowisk i kurortów

Gdzie są najpiękniejsze uzdrowiska w Europie?
Czy wszystkie miasta są wyposażone w łaźnie?
Jakie są różne rodzaje spa?

Dalsze linki