-15%

Doskonały 4,5/5,0

49 ocen od naszych Klientów

Doskonały 4,5/5,0

Hotel numer 2 Chowara-Trivandrum Według naszej skali popularności ten hotel jest numerem: 2 w: Chowara-Trivandrum. Popularność hotelu zależy od liczby jego wyświetleń na naszej stronie internetowej, zapytań ofertowych i liczby dokonanych rezerwacji.

Somatheeram Ayurvedic Health Resort

Ajurweda w czystej postaci nad rajskimi plażami Kerali

Ukochany przez turystów z całego świata resort Ajurwedy z malowniczym widokiem oraz jednym z najlepszych centrów Ajuwedy: wielokrotnie nagradzanym oraz prowadzonym przez wysoko wykwalifikowanych lekarzy i terapeutów. Własna manufaktura ajurwedyjskich produktów z regularnie potwierdzanym państwowym stemplem jakości, gośćmi z Europy oraz wieloma stałymi klientami.  

Najpopularniejsze udogodnienia

 • Wi-Fi bezpłatnie
 • Basen
 • Nad morzem
 • Podróżujący indywidualnie
 • W otoczeniu zieleni
 • Lekarz ajurwedyjski
 • Ajurweda uwzględniająca dany typ Dosha
 • 24 godzinna opieka lekarza ajurwedyjskiego
 • Joga

Nasza oferta pobytów z gwarancją najlepszej ceny

Klasyczna kuracja ajurwedyjska

od 7 noclegów, pokój dwuosobowy, pełne wyżywienie

4 019 zł

3 416 zł

Doskonała nie tylko w celu leczenia chorób, ale również dla profilaktyki, regeneracji, zbicia wagi, poprawy samopoczucia i profilaktyki przeciwstarzeniowej, dzięki zabiegom oczyszczającym i odżywczym, które są fundamentem ajurwedy.

Idealna w przypadkach: bóli stawów, reumatyzmu, zapalenia stawów, schorzeń serca, krążenia i aparatu ruchu, cukrzycy, schorzeń kręgosłupa i dróg oddechowych, astmy, schorzeń nerek i dróg moczowych, problemów neurologicznych, migreny i niedowładów itp. Leczone są także takie dolegliwości, jak stres, bezsenność, ogólne stany osłabienia, problemy z trawieniem, wysokie ciśnienie tętnicze krwi, alergie. Przeciwwskazania: ciężkie zapalenia, złośliwe guzy, choroby infekcyjne, gruźlica.

 • pełne wyżywienie ajurwedyjskie, łącznie z napojami ajurwedyjskimi (herbaty i woda)
 • konsultacja z lekarzem wyspecjalizowanym w ajurwedzie, diagnoza pulsu, określanie typu kondycji, ustalanie indywidualnego planu zabiegów i odżywiania, codzienna kontrola lekarska, badanie końcowe
 • wszystkie zabiegi ajurwedyjskie, lekarstwa ajurwedyjskie zgodnie z zaleceniami lekarza, jak zsynchronizowane masaże całego ciała, kąpiele ziołowe, masaż głowy, oczyszczanie jelita, polewanie olejkiem
 • codziennie joga w grupach
 • od 14 noclegów wycieczka łodzią przez Backwaters (wycieczka trwająca pół dnia)
 • transport z lotniska Trivandrum i z powrotem

Dodatkowo w cenie tylko dla gości SpaDreams

8% regularnego rabatu dla klientów powracających conajmniej po raz 5
5% przy 2-4 powtórkach ze SpaDreams

Polecane przy następujących dolegliwościach

Choroby kobiece / urologia, Nerki / drogi moczowe, Podwyższone ciśnienie, Przemiana materii / żołądek / jelita, Reumatyzm / stawy, Serce / naczynia krwionośne / układ krążenia, Skóra / alergie, Układ nerwowy / neurologia, Układ oddechowy / astma, Układ ruchu, Wzrok / słuch / zęby

Następujące usługi dodatkowe są już w cenie

 • 5% zniżki na długi pobyt
 • 15% super zniżki

Wszystkie możliwe zniżki

Kod rezerwacji telefonicznej: 737P1

Dopasuj swój pobyt:

Pakiet wyszczuplający

od 21 noclegów, pokój dwuosobowy, pełne wyżywienie

11 062 zł

9 403 zł

 • noclegów pełne wyżywienie ajurwedyjskie, łącznie z napojami ajurwedyjskimi (herbaty i woda)
 • konsultacja z lekarzem wyspecjalizowanym w ajurwedzie, diagnoza pulsu, określanie typu kondycji, ustalanie indywidualnego planu zabiegów i odżywiania, codzienna kontrola lekarska, badanie końcowe
 • wszystkie zabiegi ajurwedyjskie, lekarstwa ajurwedyjskie zgodnie z zaleceniami lekarza, jak np. zsynchronizowane masaże całego ciała, kąpiele ziołowe, masaż głowy, oczyszczanie jelita, polewanie olejkiem
 • codziennie joga w grupach
 • wycieczka łodzią przez Backwaters (wycieczka trwająca pół dnia)
 • transport z lotniska Trivandrum i z powrotem 

Dodatkowo w cenie tylko dla gości SpaDreams

8% regularnego rabatu dla klientów powracających conajmniej po raz 5
5% przy 2-4 powtórkach ze SpaDreams

Polecane przy następujących dolegliwościach

Otyłość / nadwaga, Przemiana materii / żołądek / jelita

Następujące usługi dodatkowe są już w cenie

 • 5% zniżki na długi pobyt
 • 15% super zniżki

Wszystkie możliwe zniżki

Kod rezerwacji telefonicznej: 737P3

Dopasuj swój pobyt:

Somatheeram Ayurvedic Health Resort w szczegółach

Uzdrowisko

Kerala w Indiach południowych: tropikalna i zawsze zielona kraina. Pałace, tradycyjne wioski, parki ochrony środowiska, plantacje herbaty, romantyczne rejsy łodzią po sieci kanałów i rzek Backwaters.

Hotel ajurwedyjski

Hotel Somatheeram Ayurvedic Health Resort określany jest jako labirynt schodów z bezpośrednim dojściem do plaży, który zapewnia malowniczy widok panoramiczny na przepiękne wybrzeże Malabar. Od czasów jego założenia w roku 1990 jako pierwszego resortu Ajuwedy Indii z zachodnimi standardami, hotel już dziesięciokrotnie został wyróżniony jako najlepsze centrum Ajurwedy. Europejsko-indyjskie kierownictwo ośrodka zapewnia najwyższe doznania dla troszczących się o swoje zdrowie gości, którzy nie chcą rezygnować z komfortu oraz wysokiej jakości wykonywaych usług. Nasz resort jest niczym oaza spokoju oraz wypoczynku, położona pośród subtropikalnego ogrodu, w którym rosną liczne, niekiedy niezwykle rzadko spotykane ajurwedyjskie rośliny lecznicze.

Zakwaterowanie

70 urządzonych w typowo indyjskim stylu pokoi z prysznicem/toaletą, wentylatorem na suficie, siatką przeciwko komarów, telefonem, częściowo z klimatyzacją oraz czajnikiem. Plaża w zależności od położenia oddalona jest od 1 do 5 minut drogi pieszo. Domki typu cottage wykonane z naturalnych kamieni lub cegieł, domki typu special cottage są bardziej przestronne, samostojące oraz z widokiem na morze, plaża w zależności od położenia dostępa jest bezpośrednio lub z należącego do domku tarasu. Nowe cottage Deluxe są nowoczesnymi, jasnymi domkami z leżakami do opalania i oknami wykuszowymi o wspaniałym położeniu. Domy Kerala, niektóre z nich mające ponad 300 lat, zostały odbudowane na nowo po długotrwałej renowacji, a każdy z nich składa się z dwóch jednostek mieszkaniowych. Pokoje Kerala Standard oraz przestronne Deluxe z dodatkowym salonem, częściowo oddzielnym, a częściowo wbudowanym. Suity Deluxe Sidhartha z łazienką na świeżym powietrzu, sypialnią oraz salonem, a także tarasem i panoramicznym widokiem na morze. WiFi na recepcji. 

Wyżywienie 

Wielokrotnie wyróżniana, odrestaurowana hotelowa restauracja z tarasem słonecznym oraz widokem na morze rozpieszcza podniebienie naszych gości dopasowanymi dla każdego daniami wegetariańskimi, kuchnią ajurwedyjską, jak również mającą na celu utratę wagi oraz detoks. Serwujemy liczne rodzaje owoców, świeże, wyciskane soki oraz wiele przypraw. Typowe dania kuchni z Indii Południowych, Europy, a także Chin mogą zostać przygotowane za dodatkową opłatą. 

Centrum Ajurwedy 

W odrestaurowanym w 2017 roku centrum Ajurwedy Somatheeram, który dziesięciokrotnie został wyróżniony jako „Best Ayurvedic Centre“ oraz uzyskał certyfikat Green Leaf, pod kierownictwem znamienitej lekarki Ajurwedy Dr Sreelatha oraz byłego głównego lekarza Ajurwedy w Kerali wykonywanych jest ponad 30 autentycznych zabiegów przez 13 wykwalifikowanych lekarzy oraz ok. 70 terapeutów. Oferowana przez nas kuracja jest dopasowywana indywidualnie do każdego gościa hotelowego, dzięki stałej konsultacji i opiece naszych specjalistów. W należącej do hotelu pracowni wytwarzanych jest ok. 225 lekarstw/produktów, które są regularnie sprawdzane przez państwowe organy oraz otrzymują certyfikat GMP (Good Manufacturing Practice). Jest przygotowywany pokaz wytwarzania kosmetycznych wyrobów. Lekarz Ajurwedy jest na miejscu, do dyspozycji 24 godziny na dobę. Joga oraz medytacja odbywają się codziennie w hali jogi. 

Czas wolny

Piękny basen na zewnątrz hotelu, bezpośredni dostęp do morza (dostępne są leżaki do opalania, parasole przeciwsłoneczne oraz ręczniki kąpielowe). Otwarta scena przeznaczona do wydarzeń kulturalnych oraz wieczorków tanecznych. Loża na świeżym powietrzu z wagonikiem z liczymi rodzajami herbaty, ogródek ziołowy. 

Hotel

☀ Somatheeram Ayurvedic Health Resort na zboczu wzgórza, ze schodami i bezpośrednim dostępem do plaży. Fantastyczny widok panoramiczny na malownicze wybrzeże Malabar. Od momentu założenia w 1990 roku jako pierwszy Ayurvedic Resort w Indiach w zachodnim standardzie, dziesięć razy został nazwany najlepszym centrum ajurwedyjskim przez rząd Kerala. Pod zarządem europejsko-indyjskim (właściciel mówi po niemiecku), z wieloma stałymi gośćmi, jest idealny dla osób dbających o zdrowie, którzy chcą doświadczyć autentycznej ajurwedy w kraju pochodzenia, bez utraty komfortu i jakości. Oaza spokoju, położona w subtropikalnym ogrodzie, gdzie kwitnie ponad 200 różnych, czasami rzadkich ajurwedycznych roślin leczniczych.

Położenie i okolica

Kerala – południowy, tropikalny, wiecznie zielony, fascynujący turystów od wieków stan Indii, w którym znajduje się dosłownie wszystko, czego zapragnie dusza – od wspaniałych pałaców, tradycyjnych indyjskich wiosek, zapierających dech w piersiach parkach ochrony przyrody oraz plantacji herbaty do romantycznych rejsów łodzią na backwaters, czyli sieci lagun oraz jezior w słonecznej Kerali.

Zakwaterowanie

70 w typowym stylu indyjskim, w zależności od lokalizacji od 1 do 5 minut od plaży. Prysznic / WC, wentylator sufitowy, moskitiera, telefon, czajnik, klimatyzacja w domkach Cottage Special.  Domki typu deluxe to jasne, nowoczesne domy w doskonałej lokalizacji z wykuszami i leżakami. Domy z Kerali, mające nawet 300 lat, zostały odbudowane dzięki wyszukanej renowacji, z których każda jest wyjątkowa i składa się z 2 do 4 jednostek mieszkalnych. Kerala Standard i bardziej przestronny Kerala Deluxe z dodatkowym salonem, niektóre oddzielne. Apartament typu Deluxe Suite Sidhartha z wanną na świeżym powietrzu, salonem i sypialnią, tarasem z panoramicznym widokiem na morze. Wi-Fi w recepcji.

pok.2-os./Cottage Standard

Wszystkie jednostki mieszkalne w typowym stylu indyjskim, z prysznicem/WC, wentylatorem sufitowym, moskitierą, telefonem, częściowo z okiennicami bez szkła. Odległość od plaży ok. 1-5 minut. Special Cottage z naturalnych budulców, położone na wzgórzu.Wi-Fi na recepcji.

Kod pokoju dla rezerwacji telefonicznej 737D1

pok.1-os./Cottage Stand

Wszystkie jednostki mieszkalne w typowym stylu indyjskim, z prysznicem/WC, wentylatorem sufitowym, moskitierą,  telefonem, częściowo z okiennicami bez szkła. Odległość od plaży ok. 1-5 minut. Wi-Fi na recepcji.

Kod pokoju dla rezerwacji telefonicznej 737E1

pok.2-os./Cottage Special

Wszystkie jednostki mieszkalne w typowym stylu indyjskim, z prysznicem/WC, wentylatorem sufitowym, moskitierą, telefonem, częściowo z okiennicami bez szkła. Odległość od plaży ok. 1-5 minut. Special Cottage z naturalnych budulców, położone na wzgórzu, wolno stojące i z widokiem na morze, w zależności od położenia bezpośrednio z pokoju lub tarasu. Wi-Fi na recepcji.  

klimatyzacja

Balkon lub taras

Kod pokoju dla rezerwacji telefonicznej 737D2

pok.1-os./Cottage Special

Wszystkie jednostki mieszkalne w typowym stylu indyjskim, z prysznicem/WC, wentylatorem sufitowym, moskitierą, telefonem, częściowo z okiennicami bez szkła. Odległość od plaży ok. 1-5 minut. Special Cottage z naturalnych budulców, położone na wzgórzu, wolno stojące i z widokiem na morze, w zależności od położenia bezpośrednio z pokoju lub tarasu. Wi-Fi na recepcji.   

klimatyzacja

Balkon lub taras

Kod pokoju dla rezerwacji telefonicznej 737E2

pok.2-os./Kerala Deluxe

Wszystkie jednostki mieszkalne w typowym stylu indyjskim, z prysznicem/WC, wentylatorem sufitowym, moskitierą, klimatyzacją, telefonem, częściowo z okiennicami bez szkła. Odległość od plaży ok. 1-5 minut. Wi-Fi na recepcji.

klimatyzacja

Kod pokoju dla rezerwacji telefonicznej 737D3

pok.1-os./Kerala Standard

Wszystkie jednostki mieszkalne w typowym stylu indyjskim, z prysznicem/WC, wentylatorem sufitowym, moskitierą, telefonem, częściowo z okiennicami bez szkła. Odległość od plaży ok. 1-5 minut. Wi-Fi na recepcji.  

klimatyzacja

Kod pokoju dla rezerwacji telefonicznej 737E3

pok.2-os./Kerala Deluxe

Wszystkie jednostki mieszkalne w typowym stylu indyjskim, z prysznicem/WC, wentylatorem sufitowym, moskitierą, telefonem, klimatyzacją, częściowo z okiennicami bez szkła. Odległość od plaży ok. 1-5 minut. Każdy domek jest wyposażonyw  dodatkową strefę mieszkalną, częściowo zintegrowaną, częściowo oddzielną.Wi-Fi na recepcji.

klimatyzacja

Kod pokoju dla rezerwacji telefonicznej 737D4

pok.1-os./Kerala Deluxe

Wszystkie jednostki mieszkalne w typowym stylu indyjskim, z prysznicem/WC, wentylatorem sufitowym, moskitierą, telefonem, częściowo z okiennicami bez szkła. Odległość od plaży ok. 1-5 minut. Wi-Fi na recepcji. 

klimatyzacja

Kod pokoju dla rezerwacji telefonicznej 737E4

Sidhartha Deluxe Suite

Sidhartha, suita Deluxe, z łazienką na świeżym powietrzu, salonem i sypialnią, tatrasem i panoramicznym widokiem na morze, W typowym stylu indyjskim, z prysznicem/WC, wentylatorem sufitowym, moskitierą,  telefonem, częściowo okiennice bez szkła. Odległość od plaży - zaledwie kilka minut. Wi-Fi na recepcji.  

klimatyzacja

Balkon lub taras

Kod pokoju dla rezerwacji telefonicznej 737S5

pok. 2 os. Deluxe Cottage

Deluxe Cottage są jasnymi, nowoczesnymi domkami w doskonałej lokalizacji, z wykuszami i prywatnymi leżakami. W typowym stylu indyjskim, z prysznicem/WC, wentylatorem sufitowym, moskitierą,  telefonem, częściowo okiennice bez szkła.  Wi-Fi na recepcji.  

klimatyzacja

Kod pokoju dla rezerwacji telefonicznej 737D6

pok. 1 os. Deluxe Cottage

Deluxe Cottage są jasnymi, nowoczesnymi domkami w doskonałej lokalizacji, z wykuszami i prywatnymi leżakami.  W typowym stylu indyjskim, z prysznicem/WC, wentylatorem sufitowym, moskitierą, telefonem, częściowo okiennice bez szkła. Wi-Fi na recepcji.  

klimatyzacja

Kod pokoju dla rezerwacji telefonicznej 737E6

Wyżywienie

Posiłki oferujują indywidualny wybór dla Dosha gościa, ajurwedyjską dietę wegetariańską, a także pozwalaja schudnąć i oczyścić organizm. Różne rodzaje owoców, świeżo wyciskane soki, wiele przypraw. Typowe południowoindyjskie, europejskie i chińskie specjalności przeciwko suplementowi.
Nagrody dla kuchni
"Najlepsze jedzenie ajurwedyjskie" 2018, "Najlepsze jedzenie dla zdrowia" 2018, "Najlepsza restauracja roku zdrowego jedzenia" (nagroda Metromart News).

Zdrowie i kuracje

Certyfikowany w Somatheeram Ayurveda Center, 10x "Best Ayurvedic Center" i Green Leaf, pod okiem znanego lekarza ajurwedy Dr. med. Sreelatha i byłego dyrektora Ayurveda w Kerali: przeprowadzili ponad 30 autentycznych zabiegów przez 13 dobrze wyszkolonych lekarzy i około 70 terapeutów. Dla każdego gościa lekarstwo jest zestawiane indywidualnie poprzez całościową opiekę i poradę. Wewnętrzny zakład produkcyjny produkuje około 225 leków ajurwedyjskich, jest regularnie certyfikowany przez państwo i uzyskał certyfikat Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP).Tłumaczenie w języku niemieckim podczas codziennych konsultacji lekarskich (na życzenie, należy podać przy rezerwacji) i terapii psychologicznej (niemieckojęzyczna, 65 EUR / sesja, płatna na miejscu, w tym kontrola wagi). 24 godzinny lekarz ajurwedyjski na miejscu. Joga i medytacja codziennie w sali jogi. Zajęcia jogi na życzenie (€ 27/90 min., Płatne na miejscu).

Czas wolny

Piękny basen na zewnątrz hotelu, bezpośredni dostęp do morza (dostępne są leżaki do opalania, parasole przeciwsłoneczne oraz ręczniki kąpielowe). Otwarta scena przeznaczona do wydarzeń kulturalnych oraz wieczorków tanecznych. Loża na świeżym powietrzu z wagonikiem z liczymi rodzajami herbaty, ogródek ziołowy. 

Przyjazd

Transfer z lotn. TRV wliczony w cenę (w obie strony, również dla osoby towarzyszącej). 

Najbliższe lotniska
Trivandrum International Airport (TRV) : (ok. 19 km / 36 minut)

Informacje dodatkowe

Obowiązkowa uroczysta kolacja świąteczna (24.12.) 40 €, nowy rok 50 €. 

W miesiącach zimowych ośrodek jest zazwyczaj bardzo dobrze zarezerwowany, dlatego gorąco polecamy wczesną rezerwację, jeśli chcesz podróżować w tym czasie.

Świątynie i festiwale kościołów 

Kościoły: 8.9.-15.9.19 / 3.10.-13.10.19 / 1.12.-8.12.19

Uroczystości odbywają się to cały dzień, od wczesnych godzin porannych do późnej nocy. Może by głośno.


Dobrze wiedzieć

Należy pamiętać, że ośrodek znajduje się między 1,6. i 30.6.2020 jest zamknięty z powodu remontu.

Najważniejsze informacje o hotelu

 • Program rozrywek

Opinie klientów

Doskonały 4,5 / 5,0
95% Rekomendacja
Hotel
Serwis
Zabiegi
Wyżywienie
Strefa wellness
49 Ocen od klientów Oceny mogą wystawiać tylko klienci, którzy odbyli podróż
 • Helene C.
  z Francja

  „Bardzo regenerujący pobyt, atmosfera w sercu dżungli bardzo autentyczne, bardzo ciekawe spotkania” przetłumaczone przez Google

  Podczas codziennego pobytu udało mi się rozwiązać powtarzające się problemy zdrowotne dzięki codziennym masażom, suplementom diety dostarczanym przez lekarzy, bardzo smacznej kuchni indyjskiej, medytacji! Wszystko to w bardzo ciepłej atmosferze, personel na szczycie, bardzo otwarci urlopowicze i ładna pogoda! pokaż więcej

  • Ogólnie o hotelu
   Bardzo autentyczny hotel z kilkoma „istotami” z dżungli w pokoju .. Inne bardzo czyste wyposażenie.
  • Usługi i obsługa w hotelu
   doskonały we wszystkich punktach
  • Wyżywienie
   Doskonały, bufet dla wszystkich smaków z kolorowymi i bardzo zrównoważonymi daniami
  • Strefa SPA, kuracyjna i basenowa
   bardzo relaksująca, bardzo dobra jakość opieki
  • Zabiegi i programy
   Bardzo kompetentny personel, wspaniałe uczucie odpoczynku

  pokaż mniej

  • maj 2019
  • dłużej niż 23 dni
  • podróżujący indywidualnie
  • od 60 do 69 lat
 • Klient SpaDreams

  „Nad wszystkimi oczekiwaniami.” przetłumaczone przez Google

  • maj 2019
  • 12 - 16 dni
  • podróżujący indywidualnie
  • od 40 do 49 lat
 • Bruno M.

  „bardzo relaksujący i zaskakujący liczbą osób udostępnionych klientom” przetłumaczone przez Google

  stały uśmiech całego zespołu, w przeciwieństwie do wielu europejskich klientów, którzy utknęli w stresie pokaż więcej

  • Ogólnie o hotelu
   hojna profesjonalna obsługa przez cały czas, obsługująca klientów nie wszystkie pokoje mają taką samą jakość środowiska (widoki, liczba okien, prywatne ogrody ... ..) wiele schodów dla osób starszych lub niepełnosprawnych
  • Usługi i obsługa w hotelu
   zawsze uśmiechaj się i chętnie rozwiązuję każdy problem klienta w dowolnym momencie
  • Wyżywienie
   bardzo kompetentny szef kuchni oferujący różnorodne dania wysokiej jakości
  • Strefa SPA, kuracyjna i basenowa
   Wielu pracowników i szacunek dla obiektów, zawsze z troską klienta
  • Zabiegi i programy
   po pierwszym pobycie trudno jest ocenić skuteczność zabiegów, które będą oceniane w średnim lub długim okresie

  pokaż mniej

  • marzec 2019
  • 12 - 16 dni
  • jako para
  • od 60 do 69 lat
 • NATHALIE F.
  z Francja

  „wspaniały” przetłumaczone przez Google

  Pierwsza solowa podróż dla mnie i mogę powiedzieć, że wybór hotelu oferowanego przez SpaDreams był doskonały !! Smaczny posiłek, idealny domek, troskliwy personel, doskonała opieka. Wszystko było idealne. pokaż więcej

  • Ogólnie o hotelu
   PERFECT
  • Usługi i obsługa w hotelu
   Troskliwy i troskliwy personel
  • Wyżywienie
   Posiłki bardzo zróżnicowane i bardzo smaczne. Uczta !!
  • Strefa SPA, kuracyjna i basenowa
   Bardzo dobrze
  • Zabiegi i programy
   Słuchanie
  • Komentarz od SpaDreams
   Réponse très rapide à mes demandes

  pokaż mniej

  • marzec 2018
  • 12 - 16 dni
  • podróżujący indywidualnie
  • od 40 do 49 lat
 • Klient SpaDreams

  „przyjemne oczekiwania dopasowania” przetłumaczone przez Google

  • luty 2018
  • 9 - 11 dni
  • podróżujący indywidualnie
  • od 70 do 79 lat

Nasz poradnik do tematu

Poradnik Ajurweda

Podróż do własnego wnętrza

Ściągnij plik w PDF Pokaż wszystkie poradniki
Rezerwuj Kontakt Udostępnij