Abhimanyu Kumar, Asish Kumar Garai
październik 2012
Ajurweda
Odżywczy niedobór żelaza jest jedną z najczęstszych przyczyn anemii (niedoboru czerwonych krwinek) w Indiach. Ponieważ żywieniowy niedobór żelaza jest zwykle leczony alopatycznymi (konwencjonalnymi) suplementami żelaza, które jednak wiążą się ze skutkami ubocznymi, celem tego badania naukowego było zbadanie, które leki ajurwedyjskie na bazie ziołowo-mineralnej mogą być stosowane w leczeniu żywieniowego niedoboru żelaza.
Ajurwedyjski lek Trikatrayadi Lauha miał zostać przetestowany pod kątem jego skuteczności i bezpieczeństwa u dzieci z niedoborem żelaza w diecie. 123 dzieci uczestniczyło w badaniach naukowych przez 10 tygodni. Zostały one zbadane przed, w trakcie i po zakończeniu badań naukowych.
Wyniki wykazały, że Trikatrayadi Lauha już po 5 tygodniach znacząco zwiększył poziom hemoglobiny (odsetek czerwonych krwinek); po 10 tygodniach poziomy te ponownie prawie się podwoiły. Nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych.
Medycyna ajurwedyjska / kuracja
Układ oddechowy / astma
P. K. Debnath et al.
lipiec 2012
Badania naukowe wykazały, że środki ajurwedyjskie zwiększają działanie leków przeciwgruźliczych i łagodzą skutki uboczne leczenia.
Medycyna ajurwedyjska / kuracja
Nadwaga / otyłość
Serce / Naczynia krwionośne / Układ krążenia
Stres / Zmęczenie
Gajendra Kumar et al.
lipiec 2013
Badania naukowe pokazują, że Arogyavardhini vati obniża poziom lipidów we krwi i stres oksydacyjny, a zatem może pomóc w hiperlipidemii.
Medycyna ajurwedyjska / kuracja
J Wienhard, H-R Tinneberg
lipiec 2003
Badania naukowe pokazują, że Ajurweda może być pomocna jako alternatywne leczenie endometriozy i jej objawów.