Jan Moritz Fischer et al.
wrzesień 2022
Antystress i wypalenie zawodowe
Joga
W trójramiennym randomizowanym badaniu naukowym (opublikowanym w 2022 r.) 102 osoby dorosłe z podwyższonym poziomem stresu i objawami związanymi ze stresem zostały przydzielone do integracyjnych zajęć jogi, zajęć jogi Iyengara lub treningu uważności bez ćwiczeń fizycznych.
Joga integracyjna łączyła ćwiczenia fizyczne, trening uważności i aspekty etyczne / filozoficzne, podczas gdy joga Iyengara koncentrowała się głównie na ćwiczeniach fizycznych.
Głównym mierzonym wynikiem było postrzeganie stresu po 12 tygodniach. Drugorzędne wyniki obejmowały wypalenie zawodowe, jakość życia, dyskomfort fizyczny, depresję, lęk, uważność, świadomość interoceptywną, samoregulację, duchowość, mistycyzm i stres pourazowy, które mierzono na początku badania, po 12 tygodniach i po 24 tygodniach.
We wszystkich grupach zaobserwowano statystycznie istotne i klinicznie istotne zmniejszenie stresu. Nie było jednak znaczących różnic między grupami ani dowodów na synergiczne działanie połączenia uważności i fizycznych ćwiczeń jogi.
Wszystkie trzy interwencje były równie skutecznymi metodami redukcji stresu, co sugeruje, że ich stosowanie w praktyce powinno zależeć od dostępności i preferencji pacjenta.
Christine E. Cherpak
sierpień 2019
Badania naukowe badają powiązania między praktykami umysł-ciało, takimi jak uważność (podczas jedzenia), trawienie i uporczywy stres.
Shu-Ling Lin et al.
lipiec 2015
Kontrolowane, randomizowane badania naukowe pokazują, że 12-tygodniowy program jogi ma pozytywny wpływ na stres związany z pracą.
Elin Frögéli et al.
kwiecień 2015
Badania naukowe pokazują, że terapia akceptacji i zaangażowania skutecznie zmniejsza stres i wypalenie zawodowe u stażystów pielęgniarstwa.