Vitaly Napadow
sierpień 2021
Antystres
Migrena
Migrena jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności na całym świecie, z poważnymi objawami, takimi jak nawracające bóle głowy, nudności i skrajna wrażliwość na światło. Czynniki psychospołeczne, zwłaszcza stres, są identyfikowane jako częste wyzwalacze ataków migreny.
Jedną z obiecujących terapii jest trening uważności, który jest stosowany głównie w metodzie redukcji stresu opartej na uważności (MBSR). Ta 8-tygodniowa, poparta empirycznie terapia ma na celu promowanie uważności i akceptacji doznań fizycznych i emocjonalnych w celu złagodzenia objawów przewlekłego bólu.
W przeprowadzonym niedawno na szeroką skalę badaniu naukowym Seminowicz i wsp. przeanalizowali wpływ MBSR na migrenę. W badaniu naukowym pacjenci cierpiący na epizodyczne migreny zostali przydzieleni albo dorozszerzonej terapii MBSR , albo do grupy kontrolnej radzenia sobie ze stresem. Program MBSR obejmował dodatkowe osiem tygodni bardziej intensywnych sesji.
Wyniki wykazały, że grupa MBSR+ osiągnęła znaczące zmniejszenie częstotliwości bólów głowy i związanej z nimi niepełnosprawności w porównaniu z grupą kontrolną. 52% pacjentów MBSR zgłosiło znaczną poprawę w porównaniu do 23% w grupie kontrolnej.
Poprawa kliniczna w grupie MBSR+ utrzymywała się 52 tygodnie po leczeniu, wskazując na długoterminowe efekty tej interwencji. Co ciekawe, nie było jednak znaczących różnic w wynikach pierwotnego strukturalnego i funkcjonalnego MRI między obiema grupami. Niemniej jednak, wyniki obrazowania wtórnego wykazały, że grupa MBSR+ miała niższą odpowiedź fMRI na zadania poznawcze i zmniejszoną łączność mózgu podczas odpoczynku w porównaniu z grupą kontrolną. Zmiany te mogą wskazywać na poprawę wydajności poznawczej.
Badanie naukowe pokazuje, że MBSR jest skuteczną opcją leczenia migreny epizodycznej. Podkreśla ono potrzebę dalszego badania neurobiologicznych mechanizmów stojących za skutecznością treningu uważności w leczeniu migreny w celu dalszej optymalizacji długoterminowych strategii terapeutycznych.
Rinske A. Gotink et al.
luty 2018
Badania naukowe wykazują związek między medytacją, radzeniem sobie ze stresem i strukturami mózgu w obszarze ciała migdałowatego
Jan Moritz Fischer et al.
wrzesień 2022
Badania naukowe pokazują, że zarówno różne formy jogi, jak i trening mindfulness mogą skutecznie obniżyć poziom stresu.
Shu-Ling Lin et al.
lipiec 2015
Kontrolowane, randomizowane badania naukowe pokazują, że 12-tygodniowy program jogi ma pozytywny wpływ na stres związany z pracą.