uzdrowiska

Nowoczesne uzdrowiska

Współczesny tryb życia stawia nam czasem dość sprzeczne ze sobą wymagania. Z jednej strony oczekiwana jest od nas maksymalna efektywność, skuteczne i szybkie wypełnianie obowiązków, z drugiej – powinniśmy być wszyscy ucieleśnieniem ideałów promowanych przez reklamy: zrelaksowani, uśmiechnięci, atrakcyjni, a przede wszystkim zdrowi.

Pogodzenie tych dwóch wymogów często okazuje się niemożliwe, głównie z braku czasu i energii. O ile jednak nadmierne uleganie promowanym obecnie ideałom piękna jest nierozsądne, o zdrowie zawsze warto dbać. Jak więc znaleźć na to czas i siły? Czasem wyjście jest jedno – urlop.

Starożytne uzdrowiska

Wczasy zdrowotne to w gruncie rzeczy żaden nowy wynalazek. Do uzdrowisk chętnie podróżowali już starożytni Rzymianie, którzy świadomi byli leczniczych właściwości wód mineralnych i termalnych, a także klimatu morskiego. To właśnie rzymskie uzdrowiska, budowane praktycznie na terenie całego imperium, stały się wzorem współczesnych sanatoriów i hoteli SPA. Współczenie różnica między tymi dwoma rodzajami ośrodków jest dość płynna i wiele uzdrowisk oferuje zarówno usługi SPA i wellness (kosmetyczne i pielęgnacyjne), jak i lecznicze.

Nowoczesne uzdrowiska odbiegają dalece od stereotypu staromodnych ośrodków z przestarzałym sprzętem, na pobyt w których trzeba czekać miesiącami. Dziś są to komfortowe hotele z oddziałami leczniczymi wyposażonymi w zaawansowany sprzęt i zatrudniające wykwalifikowanych specjalistów. Co ważne, dzisiejszym sanatoriom nieobca jest filozofia wellness, wychodząca z założenia, że w procesie zdrowienia równie ważne, co ciało, jest psyche. Dlatego też wiele sanatoriów oferuje różnorodne zabiegi SPA wspomagające kuracje, np. masaże, kąpiele, pobyty w saunie czy nawet zabiegi kosmetyczne.

Rodzaje terapii

Ale jakich dokładnie zabiegów leczniczych można spodziewać się w nowoczesnych uzdrowiskach? W wielu przypadkach podstawą są różnego rodzaju formy hydroterapii, czyli terapii wykorzystującej wodę, np. hydromasaże, kąpiele, kuracje pitne, kuracje wodami termalnymi (np. na Słowacji). Znaczna część hoteli sanatoryjnych umiejscowiona jest przy źródłach mineralnych i oferuje różnorodne zabiegi z wykorzystaniem zarówno wód mineralnych (kąpiele, prysznice), jak i występującego przy nich błota mineralnego, np. okłady, zawijania. W Polsce szczególnie popularne są terapie lecznicze z wykorzystaniem borowiny – leczniczego torfu mineralnego, występującego m.in. w okolicy Kołobrzegu. Ze swojego specyficznego błota mineralnego, tzw. fango słyną również Wzgórza Euganejskie, przepiękny region we Włoszech; do leczenia chorób skóry i reumatycznych chętnie stosowane jest także wydobywane z dna Morza Martwego (w Jordanii lub Izraelu) tzw. czarne błoto.

Stałym punktem wielu kuracji jest już fizykoterapia, wykorzystująca specjalne urządzenia, np. ultradźwięki, jonoforeza, laseroterapia, terapia polem magnetycznym. Jej doskonałym, relaksującym uzupełnieniem są masaże lecznicze lub klimatoterapia, opierająca się na uzdrawiającym działaniu powietrza i zawartych w nich jonów, ciśnienia atmosferycznego, temperatury. Najczęściej oferowanym rodzajem klimatoterapii jest talasso, czyli po prostu przebywanie nad morzem.

Dla wielbicieli medycyny alternatywnej

Nowoczesne uzdrowiska coraz częściej zaczynają też doceniać moc medycyny naturalnej. Dużym zainteresowaniem cieszy się ajurweda, czyli staroindyjska kuracja opierająca się głównie na oczyszczającej diecie wegetariańskiej i różnego rodzaju masażach. Równie ciekawa jest tradycyjna medycyna chińska (TCM), w której najważniejsza jest zrównoważona dieta (oparta na skomplikowanym systemie tzw. Pięciu Elementów) oraz ćwiczeniach fizycznych. Co ciekawe, zarówno ajurweda, jak i TCM stawiają przede wszystkim na profilaktykę, dlatego mogą być stosowane zarówno przez osoby chore, jak i te, które chcą oczyścić swój organizm z toksyn i nauczyć się zdrowiej żyć.

Współcześnie oferta uzdrowisk jest na tyle szeroka, że zadowoli praktycznie każdego: osoby cierpiące na chroniczne dolegliwości, tych, którzy chcą po prostu nieco podreperować swoje zdrowie, a także wielbicieli środków naturalnych i profilaktyki. Więcej o terapiach leczniczych już w następnych artykułach.

SpaDreamsPL Instagram
Mapa sytuacyjna